Termíny distribuce - do 2 dnů od objednávky.
Objednávky
Dotazy, připomínky
Všeobecné:
enigma@enigmaczech.cz
K prodeji:
books@enigmaczech.cz
Telefon:
00421 911 272 609
00421 905 936 757
Pramen Hronu se nachází v nadmorské výšce 934 m n.m. 3 km od obce Telgárt pod sedlem Besník (994 m n.m.) poblíž silnice č. 172, po které se můžete dostat, po absolvování bezpočtu vražedních serpentin do sousedního údolí pod Vysoké Tatry a pak k Liptovské Mare.
Pramen se nedá přehlédnout, je chráněn přístřeškem a krytým posezením, ke kterému vede z hlavní silnice krátká odbočka.
Pramenní oblast Hronu je nádherná, malebná, rozvoněná luční horská krajina, poseta květy všech barev a tvarů.
Najkrajšie stromy sú na Horehroní.
Podél Hrona vede jedna z nejkrásnějších železničních tratí Slovenska, 92,5 km dlouhý skvost železničního stavitelství minulého století, z Červenej Skaly do Margecian. Výškový rozdíl 616 m překonává pomocí 9 tunelů a kolem 300 mostů a viaduktů. Unikátní kruhový tunel s poloměrem 400 m (tzv. Telgártska slučka) překonává výškový rozdíl 31 metrů. Na fotografii vidíme stejnou trať před vstupem do tunelu a pak ve výšce 22 m na Telgártském viaduktu.
Jste-li opravdovým cestovatelským labužníkem, neměli by jste si projížďku touto tratí nechat ujít.
Další krásný most je Chmarošský viadukt vysoký 18 metrů.
Pod Telgártem začíná Národní přírodní rezervace Meandre Hrona. Hron se tu klikatí po rozlehlé louce se slatinnou vegetací a vytváří bezpočet meandrů. Jeden z nejkrásnějších vám přináším. Platí tu nejvyšší 5. stupeň ochrany ... bůhchraň vkročit na tuto posvátnou louku.
Údolí horního Hronu je lemováno ze severu nádhernou panorámou hřebene Nízkych Tatier, ukončeným majestátním vrcholem Kráľovej hole (1949 m n.m.). Z obce Telgárt i Šumiac, známé folklorními tradicemi, vede na Kráľovú hoľu turistická značka, ze Šumiace i silnice pro motorová vozidla, pro veřejnost však uzavřetá - cyklisti ji však mohou využít. Na vrchole hory je TV vysílač i stanice Horské služby. Fotografie z výstupu na tento legendární vrchol i pohledy z něj naleznete zde.
Horní Hron je možno splavovat na jaře, nebo po deštích, obvyklé nástupní místo je Heľpa, známá svým každoročním folklorním festivalem. Utábořit se můžete na louce při známé skále, obtékané proudem Hronu. Vhodné jsou uzavřeté, nebo nafukovací lodě, od vodáka se vyžaduje určitá zkušenost - koryto je šířky 3 - 5 m, břehy jsou lemovány stromy, které někdy zatarasí koryto, časté jsou peřeje, balvany; proud je rychlý, zatáčky často nepřehledné...
Po 5. kilometrech plavby vás rychlý proud přinese k jezu MVE Závadka. Jez je dvoustupňový, za velké vody se pod ním tvoří válec. Pokud nechcete přenášet, vhod přijde házečka a příp. záchrana z břehu.
Po 4. kilometrech plavby se objeví most v Polomke. Někteří vodáci začínají splav horního Hrona právě od tohoto mostu. Po něm je totiž čeká v rychlém sledu pověstná kaskáda 4. zděných jezů, pod kterými se tvoří za velké vody válce.
Tohle je první z nich. Není příliš nebezpečný, můžou vás sice zalít vlny, ale vyplavete. Na pozoru se třeba mít před jezy 3 a 4. Vhodné je přistát a prohlédnout je.
Po kaskádě jezů v Polomke se Hron postupně rozšiřuje, koryto se stává přehlednějším. Po 13 km plavby vám tok přehradí nově postavěna malá vodní elektrárna ve Filipově. Přenáší se (120 m) vpravo.
O 2 km níže přenášíme jez Bujakovo - je nezjízdný, ostré balvany každého odradí od riskantních pokusů jez splout.
Po dalších 2 km podplujeme dva mosty a jsme v Bujakove, přistaneme 300 m vlevo za mostem, kde nalezneme pěknou louku na táboření.
Po utáboření si dopřejeme relax, napr. v hospodě v tvaru plachetnice.
Splav horního Hrona můžeme ukončit v Brezne, co je velké okresní město, rodiště slovenské megastar Paľa Haberu. Přistáváme za třetím mostem vlevo při železniční stanici. Blízko je TESCO, BILLA, LIDL.
A na závěr KRISTÍNA:
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=kghCqyMLPFA
http://www.youtube.com/watch?v=_0CaeDo-wEY&feature=related
Pěkně napsáno. A co
Pěkně napsáno. A co takhle přítok Hronu Čierny Hron ? Je to sjízdné ? Jsou tam nebezpečná místa ? Nějaká nepříjemná přenášení ? Martin Švancar
Čierny Hron
Preposlal som Tvoj dotaz Gogovi (správcovi kempu v Nemeckej), prítoky Hrona pozná veľmi dobre, niečo Ti sem napíše.
Dobrý prúd a pekné leto !
Vlado Preložník
Čierny Hron
Ahoj Martin, neviem, možno ti prišiel aj môj prvý mail, aj keď v to nedúfam, nakoľko post. sk mal vtedy nejaké problémy z odosielaním pošty. Možno je to aj dobre, že neprišiel, lebo medzi tým sa nám podarilo počas tohtoročných veľkonočných sviatkov splaviť Čierny Hron až z Čierneho Balogu. Pre splav Čierneho Hrona je smerodatný vodočet v Hronci, ktorý musí ukazovať minimálne okolo 90 cm pre splav rieky z Č. Balogu. Č. Hron tečie takmer celým Balogom popri ceste, takže nie je problém začínať kdekoľvek. Na hornú časť rieky treba však silný žalúdok a nedívať sa nikde inde, (hlavne nie na brehy), ako na hladinu riečky. Nieže by bola taká divoká, ale brehy sú neúnosne špinavé. Aj po prejdení celej obce sa stav poriadku na brehoch zlepšuje len veľmi pozvolne. Najkrajšia časť Č. Hrona (prielom nad sútokom s Kamenistým potokom)je však už celkom v pohode. Na sútoku Kamenistého z Č. Hronom je celá rieka zvedená do dvoch rúr, z ktorých väčšinou po prehliadnutí býva aspoň jedna splavná. Na sútoku potokov sa dá štartovať aj za stavu okolo 75 cm v Hronci. Je to však už plavba pomedzi šutráky a shľadaním správnej, obvykle jedinej cesty. Na celom Č. Hrone sa nenachádzajú výraznejšie prekážky okrem už spomínaných rúr. Samozrejme, že sa môžu občas vyskytnúť spadnuté stromy. Ako k Č. Hronu? Najjednoduchšie sa do Balogu dostanete cez Brezno. Stará cesta údolím Č. Hrona je už nepoužiteľná (spadnutý most, lesná ťažba). Na sútok Kamenistého s Č. Hronom sa dostanete po odbočení za Podbrezovou na Hronec a odtiaľ stále proti prúdu rieky až ku zákazu vjazdu. Táboriská na Č. Hrone nie sú žiadne a je dobre spojiť plavbu s plavbou po Hrone.
Poslat nový komentář